Za dalekými rozhledy Českého ráje

Rajské pocity z objevování přírodních krás můžete prožít i v oblasti průsečíku spojnic měst Jičín, Mladá Boleslav a Jablonec nad Nisou. Uprostřed tohoto pomyslného trojúhelníku se nachází městečka Železný Brod, Semily a Turnov a mnozí z vás toto místo znají spíše pod názvem Český ráj. 
jezero adršpach

Z Hrubého Rohozce do Klokočí

Výpravu do Českého ráje bychom mohli zahájit na zámku Hrubý Rohozec. Je velmi dobře dostupný z vlakové trati, nebo po Zlaté stezce Českého ráje, vyznačené červenou turistickou značkou. Po červené budeme dále směřovat na východ, překleneme most přes řeku Jizeru a další kroky povedou k přírodní rezervaci Klokočské skály. Betlémské skály a Klokočské průchody, spolu se Zdenčinou skálou patří k nejkrásnějším přírodním výtvorům této oblasti s několika velmi působivými vyhlídkovými body.

Kozákov

Mezi obcemi Klokočí a Loktuše nemůžete minout ve skalním pískovcovém masivu vytesaný hrad Roštejn. Do dnešních dnů se sice dochovaly pouhé pozůstatky hradní stavby, jsou ovšem velice zajímavé, s mnoha zákoutími, která jsou lákavá především pro děti. Z údolí říčky Stebenky budeme opět stoupat vzhůru do skalních masivů směrem ke Kozákovu. Ten je nejvyšší horou Českého Ráje, a pokud máte ještě dostatek sil, vyplatí se zdolat plechové schodiště tamní rozhledny. Budete mít pak malebnou krajinu jako na dlani.
adršpach hory

Riegerova stezka

Výlet do severní části Českého ráje bychom mohli uzavřít v Semilech. Toto okresní město je považováno za jedno z nejchudších v České republice z hlediska majetkových poměrů, a naopak jedno z nejbohatších, co se týče morálních vlastností zdejších obyvatel. Lidé jsou tu zpravidla velmi pohostinní a klidní a jistě vám potvrdí, že byste si neměli nechat ujít návštěvu naučné stezky Údolím Jizery, tzv. Riegerovy stezky. Cestou budete míjet Vodní bránu Via Ferata a Böhmovu vyhlídku, a kdo miluje daleké rozhledy, může si výlet prodloužit o tzv. Kamenického stezku s vyhlídkami Peretka, Kopáňka a Jiřička.

Posted in Nezařazené