Valná nevalná hromada – jedno velké divadlo?

Pokud máte před svou první valnou hromadou, připravte se. Bude to dlouhé, nezáživné a až moc formální, pokud jste tedy u nějaké velké až nadnárodní společnosti. Pokud máte společnost s pár kamarády, svolejte klidně valnou hromadu do hospody, věřte nám, všem je to celkem fuk.
 zaměstnanci v saku
CO ale dělat, pokud tedy jdeme na nějakou extra valnou hromadu, tedy moc kamarádů tam neuvidíte, alespoň ne těch, co chcete vidět i o víkendu, a všichni budou buď něco chtít nebo požadovat. Je to hrůza. Jak se vlastně ale taková valná hromada začíná? No, pojďme si to ukázat.
 
Nejdříve přijde na řadu pan jednatel společnosti. Pokud nevíte, kdo to zrovna je, tak buď jste to vy či jeho jméno uvidíte na obálce a zvacím dopisu, který obdržíte v bezprostřední blízkosti takové valné hromady. Většinou je na takové pozvánce kdy se daná VH koná, kdo tam má být a co se bude projednávat – samozřejmě, pokud vám tam připíše nějaký vtipný obrázek nebo sprostý vtip, je to jenom dobře.
 stůl v zasedačce
Dále se všichni sejdete, zvolí se předseda, usedne notář a samozřejmě další důležité osoby, ale to je vám jedno, protože hlavní pointa takových valných hromad je především raut, co bude následovat. A možná i nějaké pěkné hostesky.
 
Dále se jede podle programu, hlasuje se. Určitě tam přijde zase někdo, kdo má 1 % akcií či minimální vklad a bude chtít řvát a tak – to vás nezajímá. Určitě ale nikam během valné hromady neodcházejte! VH potřebuje mít ke svému hladkému průběhu tzv. usnášeníschopnost. Bez alespoň 50 % hlasů se tam ničehož nic nedocílí – proto občas vidíte majoritního společníka, který má kolem sebe 2-3 gorily. Ti tam nejsou proto, aby ho chránili, ale aby mu zabránili z VH odejít.
 švédské stoly
NO a až všechno odhlasujete a vyvedete možná pár lidí na uklidněnou ven, tak konečně dojde k tomu nejpříjemnějšímu, a to je ten kýžený raut – tady se nebojte, čím méně lidí přijde, tím více jednohubek pro vás. Ale pozor! Na valné hromady se zásadně chodí pouze na rauty, tak hlavně rychle!

Posted in Nezařazené