Rodiny s malým dítětem si od nového roku finančně polepší. Jaké podmínky musíte splnit?

Pokud pobíráte v současné době rodičovský příspěvek, zajisté netrpělivě vyhlížíte schválení návrhu zákona o zvýšení této dávky od 1. 1. 2020 a máte obavy, zda i vy dosáhnete na zvýšení rodičovského příspěvku.
První důležitá věc je ta, že návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, který již prošel první čtením ve sněmovně, počítá s navýšením rodičovského příspěvku všem rodinám, které ho budou k lednu 2020 aktivně čerpat.
ruce s botičkami
Pokud máte v současné době částku rodičovského příspěvku ve větší míře vyčerpanou, měli byste si zařídit, aby vám čerpání dávky vyšlo alespoň do ledna 2020, a to za podmínky, že vaše dítě bude k tomuto datu mladší 4 let. Žádost o změnu výše rodičovského příspěvku můžete podat na úřadu práce vždy jednou po 3 celých vyplácených měsících dávky. Nenechávejte změnu na poslední chvíli a pamatujte na jeden „chyták“. Pokud si rozpočítáte dávku přesně po měsících tak, aby vám vyšlo čerpání ještě do ledna příštího roku, nemuselo by vám to vyjít. A to proto, že rodičovský příspěvek se čerpá podle určitých pravidel a jedním z nich je to, že s poslední dávkou se vyplácí i tzv. doplatek.
Co to znamená?
Pokud je poslední měsíční dávka vypláceného rodičovského příspěvku nižší než standardní měsíční dávka (tj. dávka, kterou jste dosud každý měsíc pravidelně dostávala), vyplatí se tato poslední dávka (doplatek) spolu s tou předposlední (běžná pravidelná dávka). To znamená, že v jednom měsíci obdržíte naráz defacto 2 dávky! Na to je nutno pamatovat, obzvláště, pokud jste si dávku rozpočítala pravidelně do každého měsíce s tím, že i doplatek jste si započítala samostatně do dalšího měsíce jako posledního.
Snížit čerpání rodičovského příspěvku můžete až na 50,- Kč měsíčně, ale pamatujte také na to, že limit nejpozdějšího čerpání rodičovského příspěvku zůstává do 4 let věku nejmladšího dítěte v rodině! Takže si zbytečně moc dávku nesnižujte, jen na potřebný limit, abyste dosáhla aktivního čerpání ještě v lednu 2020. Jakmile dosáhnete aktivního čerpání v lednu příštího roku, je dobré, zvláště, pokud se blíží čtvrté narozeniny vašeho dítěte, znovu požádat o změnu ve vyplácení a měsíční dávku si opět navýšit.
žena na dvoutisícovce
Může se stát, že ale díky vašemu nízkému vyměřovacímu základu si nebudete moci měsíční dávku navýšit tak, abyste do 4 let věku dítěte celé navýšení 80.000, – Kč vyčerpala. Existuje ještě jedna možnost, jak se k penězům dostat. Můžete požádat o čerpání dávky z vyměřovacího základu otce dítěte – pokud otec dítěte má vyšší příjmy než vy. Tím se může vyplácená měsíční dávka navýšit a vy dosáhnete na dočerpání navýšeného rodičovského příspěvku.