Jak se zbavit dotěrných vos

Jistě to znáte. Vynesete si ven meloun, nebo cokoli jiného a už jsou zde. Vosy. Někdy nic nosit nemusíte a ony prostě přilétnou a začnou sondovat, zda by vás nemohly sežrat k obědu. Nebo alespoň bodnout do určitých míst. A vy o to vůbec nestojíte. Co tedy udělat, aby tu ty potvory nebyly?

Nejprve je nutno nepřítele poznat. Zde mělo následovat stručné zařazení a rozdělení vos, ale to je tak složité, že by to nasměrovalo článeček zcela jiným směrem. Ony se totiž dělí kromě čeledí a podčeledí ještě na triby a pak teprve rody a druhy. Uff, a vyznejte se v tom.
hnízdo vos

Poznejme je tedy podle stravy. Dobrá, žerou v podstatě vše. Jsou všežravci. A babo raď.

Takže si prostě vezmeme jako vzor nevítané návštěvy vosu obecnou a je to. Vespula vulgaris, jak zní její latinský název, se živí převážně nektarem, ale nepohrdne jakoukoli sladkou šťávou. A to je jádro pudla.

Pokud najdete přímo jejich hnízdo, můžete je zlikvidovat Duracidem. Ten dostanete v drogerii, nebo někdy i v zahrádkářských potřebách. Ale přece jen, je to chemie.
hmyz na talíři

Proti vosám lze také zakoupit pasti. Většina se prodává i s takzvaným návnadovým roztokem. Milé vosy pak vylijete a dáte do pasti roztok nový. No, jo, je to zase chemie.

Zkuste tedy odpuzovač. Například WazzAway. Jistě, to, co v něm je, je chemie do třetice, ale vezmi to čert, ono to jinak asi nejde.

Copak to bez té chemie neobejdeme?

Ale ano, a dokonce velmi snadno. A zadarmo. Vyrobte si plácačku a máte to. Jistě vám každý rád poděkuje, plácnete-li vosu která mu snídá například na rameně.

Ne, dělám si legraci. Jde to i s čistě přírodními produkty. Jako lákadlo použijte do pastiček jakýkoli sladký roztok a pověste tam, kam nechodíte. A žluté potvory poletí tam, a ne na váš stůl.

A pokud ještě na jaře, než si potvůrky hledají místo, kde by si vybudovaly panelák, nebo už v něm bydlí, tak tam pověste papírové sáčky. Nafoukněte a pověste. Vosy se leknou, že tu již bydlí někdo jiný a opustí vás. Ani se nerozloučí.


Posted in Nezařazené