Minimalistický domov

Minimalismus je umělecký směr. Nejdříve se objevoval v sochařství a malířství, poté se z něj stala jakási filosofie a teď se praktikuje téměř všude. V hudbě, literatuře, designu, a to i v bytovém designu.

 světlá koupelna

Nepředstavujte si minimalismus jako velké prázdné prostory, které působí neútulně. Minimalismus je mnohem víc. Je to pochopení a životní styl, který se promítá i v tom, jak to vypadá u Vás doma. Všechny věci, kterými se obklopujete, na Vás mají vliv, kterému nemusíte přikládat příliš velkou váhu, ale opak je pravdou.

 dětský pokoj

1. Začněte se zbavovat věcí

 

Pokud máte v bytě či domě spoustu věcí, spoustu nepotřebných věcí, například dárků od příbuzných, kterých je Vám líto se zbavit, abyste neurazili, ale vlastně se Vám vůbec nelíbí a působí pouze jako lapače prachu, může se to promítnout i ve Vašem myšlení a rozpoložení. Zkuste se takových věcí jednoduše zbavit. Vezměte pytel a všechny je vyházejte, nebo jimi obdarujte někoho jiného. Stejná filosofie platí i pro oblečení, u každého kousku si řekněte, zda ho opravdu nosíte a potřebujete, a pokud ne, zbavte se ho. Samotný proces zbavování se věcí má svůj význam, uvidíte. Nejen že Váš dům či byt bude čistší a uspořádanější, ale i Vaše mysl.

 dveře skříně

2. Častěji uklízejte

 

Uklízení je velkou součástí toho, jak se dostat k minimalismu. Čím častěji budete uklízet, tím víc věcí se zbavíte. Při prvním úklidu si třeba u té kýčovité sošky kterou Vám věnovala tchýně řeknete, že si ji ještě necháte, ale po pátém úklidu už ji s radostí vyhodíte, protože Vám dojde, jak je vlastně zbytečná. Úklidem si také utřídíte myšlenky, což k minimalismu neodmyslitelně patří.

 

3. Méně nakupujte

 

Pokud chcete minimalistický domov, nechoďte trávit odpoledne do obchodních domů koukáním po slevách a nakupováním věcí, které jsou sice ve slevě, ale jsou úplně zbytečné. Uvidíte, že tím ušetříte i Vaši peněženku. Radši si kupte jednu kvalitní věc, kterou využijete.

 

 

 

 

4. Základem jsou světlé barvy

 

Světlé a ne příliš syté barvy působí uklidňujícím způsobem a vůbec to nemusí znamenat, že Váš byt nebude útulný a jednotvárný. Stačí trochu experimentovat, zakomponovat více odstínů jedné barvy, například bílou, světle šedou a tmavší šedou, světle růžovou nebo béžovou. Nábytek by měl být po celém bytě ve stejných nebo podobných barvách, jen třeba v jiných odstínech. Rozhodně se vyhněte křiklavým a neonovým barvám.

3.7/5 - (7 votes)