Když se úkoly a povinnosti valí ze všech stran

Máte problém určit si v situaci přetíženosti priority? Možná vám pomůže položit si několik jednoduchých otázek.
mladá cestovatelka
Musíte opravdu stihnout všechno zrovna dnes?
Když se cítíme ve stresu, máme nutkání začít listovat kalendářem a procházet si, co všechno musíme za tento týden nebo měsíc stihnout. Očekáváme, že nám to dodá větší pocit kontroly. Ve skutečnosti nás to ještě víc vystresuje. Pokud jsme ve stresu z toho, že dnes nic nestíháme, těžko nás povzbudí, že do konce měsíce musíme vytvořit tuhle prezentaci a dokončit tamten report.
Nechte to plavat a soustřeďte se jen na dnešní den. Co opravdu musíte za těchto osm hodin zvládnout?

Které z vašich úkolů jsou nejdůležitější?
Jakmile máte seznam toho, co musíte dnes stihnout, přejděte k výběru těch nejdůležitějších úkolů. Namítáte, že jsou přece všechny důležité a musíte je stihnout všechny?
Jistě máte na seznamu některé, které jsou nejkritičtější. Zamyslete se nad tím, u kterých úkolů mohou nastat nepříjemné následky, pokud je nedokončíte. Zdrží se společný projekt? Zkomplikuje se kontakt s klientem? Zabývání se následky může vyvolat úzkost, ale je to skvělé cvičení, jak se dobrat k vašim nejpodstatnějším úkolům dne.

Můžete některé úkoly delegovat?
Jedná se o drobné úkoly typu: někomu zavolat, odepsat na e-mail apod. Třeba byste je mohli někomu svěřit. Není ve vašem týmu někdo, kdo by vám s těmito úkoly mohl pomoct, dokud se vaše situace trochu nezlepší? Možná vás řešení nenapadne hned, zvláště v situaci, kdy jste ve stresu. Popřemýšlejte ale nad tím, otevřete si tak další možnosti do budoucna.

Které úkoly jsou důležité, ale ne urgentní?
Když jste si ujasnili úkoly, které jsou důležité a urgentní, podívejte se na ty, které jsou sice důležité, ale nemají šibeniční termín. Půjde většinou o projekty, u kterých musíte neustále vykazovat nějakou činnost, nebo megaprojekt, který má deadline až za dlouhou dobu, ale musí se na něm pracovat průběžně, protože se za den nestihne. U takových projektů je nejlepší určit si sami své vlastní malé deadliny. Čím menší, tím lepší. Tím méně vás budou strašit. Zapište si je do kalendáře na dny, kdy máte trochu více volna.
lidé ve stresu
Můžete něco úplně vyřadit?
Mít možnost něco vynechat a nesplnit je snem každého, komu přerůstají úkoly přes hlavu. Máte pocit, že to nejde? Pokud jste nějaké z úkolů nezařadili mezi důležité nebo urgentní, tak je klidně vyškrtněte. Často děláme věci spíš ze zvyku než proto, že by byly opravdu důležité.

Posted in Nezařazené