MĚLNÍK

Mělník je město 30 kilometrů od Prahy ve Středočeském kraji s necelými 20 000 obyvateli.

Mezi největší turistické atrakce patří hlavně soutok Labe a Vltavy. Nejprve ale musíte projít Pražskou bránou na Náměstí Míru, která je jedinou branou z bývalého městského opevnění a sloužila ke střežení města od Prahy. Nejkrásnější výhled nejen na soutok je na tzv. Vrázové vyhlídce, kde můžete vidět i vinici svaté Ludmily, České středohoří a posvátnou horu Říp.

most

Pak jistě stojí za to také navštívit i historické centrum částečně obklopené hradbami, barokní Mělnický zámek, vinné sklepy, městské podzemí s unikátní studnou a nebo kostnici pod chrámem sv. Petra a Pavla. Více o kostnici a dalších mělnických památkách si můžete přečíst zde

Mělník je také proslulý svým vínem Ludmila pojmenovaném po kněžně Ludmila, která byla s Mělníkem úzce spojena. Svatá Ludmila zde totiž založila první vinařství. Dnes patří mezi hlavní producenty vína na Mělnicku především Bettina Lobkowicz vinařství Mělník.

Každý rok na podzim se tady taky koná Mělnické vinobraní na oslavu dlouholeté tradice vinařství na Mělníku. Můžete zde ochutnat výborný místní burčák a vína. Program je taky doplněn pouťovými atrakcemi, stánky a hudebním pódiem, kde se už vystřídalo spoustu známých českých i slovenských umělců.

Mělník se také může pyšnit mnoha slavnými rodáky jako například Viktor Dyk, Václav Drobný a již zmíněná svatá Ludmila.

Okolí Mělníka

V okolí Mělníka se nachází také spoustu krásných míst na výlet.

Za zmínku určitě stojí Kokořínsko. Jedná seo malebnou přírodní oblast pískovcových skal. Objevit zde můžete různé skalní útvary jako například pískovcové věže, brány, okna a rokle. Nejznámějším takovým skalním útvarem jsou Pokličky, které se staly symbolem Kokořínska.

hrozny

V okolí Mělníka se také nachází spoustu zajímavých hradů a zámků jako například hrad Houska a Kokořín.

Posted in Nezařazené