Kdy se vyplatí americká hypotéka?

Americká hypotéka je pro mnohé velkou neznámou. Možná by pomohlo, kdyby nenesla název, pod kterým si mnozí z nás představují klasickou hypotéku, kterou je možné financovat vlastní bydlení. Spíše by se dalo říct, že se jedná o dlouhodobý neúčelový úvěr s některými vlastnostmi hypotéky. Pojďme si tedy společně tento úvěrový produkt představit společně se všemi jeho výhodami i nevýhodami. Pro koho je vlastně americká hypotéka vhodná?

Online nakupování

Americká hypotéka je neúčelový úvěr. Co to v praxi znamená? Dlužník může peníze z hypotéky čerpat dle vlastního uvážení a není povinen dokládat, na co byly využity. Což je rozhodně velkým přínosem v porovnání s klasickým hypotečním úvěrem na bydlení. Pokud tedy potřebujete financovat vaše nákladné sny a plány, je americká hypotéka rozhodně správnou volbou.

Jak je to s úrokovou sazbou?

I v tomto případě žadatel rozhodně nepochybí, pokud se rozhodne pro tento americký produkt. Ovšem je potřeba říci, že financovat vlastní bydlení americkou hypotékou není příliš šťastné řešení. V porovnání s tou klasickou totiž poskytovatelé nabízí mnohdy až dvojnásobný úrok. Vyplatí se jen za předpokladu, že stavební firma nabízí slevu v případě platby na ruku. Ovšem je zapotřebí říct, že stále se jedná o výhodný produkt v porovnání s dlouhodobými spotřebitelskými úvěry, kde se úrok pohybuje vysoko nad 10%.

Podpis smlouvy

Je zapotřebí zástava nemovitosti?

Ano, je. Jedná se o hypotéku jako každou jinou. Takže i v tomto případě po vás bude chtít banka, případně nebankovní společnost, ručení vlastní nemovitostí. Ta musí být na území České republiky a zároveň vedena v katastru nemovitostí.

Americkou hypotéku však není možné čerpat v celé výši zástavní hodnoty nemovitosti, ale mnohdy jen z 70%. Zbylou částku pak musí dlužník uhradit ze svých úspor nebo ze spotřebitelského úvěru.