Cizrna u nás stále ještě není moc rozšířená, přitom ve státech jako je třeba Indie nebo Turecko, je mezi luštěninami přímo královnou. Cizrnu přitom lidé znají již tisíce let, k nám se však dostala poměrně nedávno, pro svou podobu se žlutým hrachem, který používáme běžně, se jí také říká „římský hrách“.
Domov má na Středním východě, rostlina „cicer beraní“ dosahuje výšky až 40 centimetrů a má malé lusky, ve kterých jsou obvykle jedno až tři semínka. Nejvíc se cizrna pěstuje právě v Indii, Turecku, ale také v Austrálii, v Mexiku, v Kanadě, i v Americe. Díky svému vzhledu i chuti je sice podobná žlutému hrachu, ale chuťově se od něj trochu odlišuje, chuť má zvláštní, lehce oříškovou.
Co všechno cizrna obsahuje?Opravdu by se dala nazvat královnou mezi luštěninami, protože obsahuje velmi důležité živiny – polysacharidy, bílkoviny, vlákninu, železo, proteiny, zinek, draslík, sodík, kyselinu listovou, vápník, vitamín A, vitamíny B1, B2 a B6, vitamín C a také hořčík.
Častější konzumace cizrny rozhodně podpoří Vaše zdraví, pomůže s regenerací buněk, ochrání Váš nervový systém před stresovými vlivy, podporuje imunitu, je bezlepková, takže je přímo ideální pro lidi, kteří nemohou jíst potraviny s lepkem, vhodná je také pro těhotné ženy, kyselina listová v ní obsažená příznivě působí na nervovou soustavu plodu.
Nevíte jaká jídla z cizrny připravit? Má opravdu všestranné využití:
– tím, že patří mezi luštěniny, si jí můžete zkusit připravit podobně jako hrách nebo fazole
– také se z ní vyrábí pomazánka zvaná „hummus“, nelekejte se toho slova, jedná se o rozmixovanou cizrnu, do které se přidají přísady podle chuti – cibule, bylinky, citrónová šťáva, sůl, pepř, česnek, důležitá je sezamová pasta, různé druhy zeleniny apod. – tato pomazánka se mimochodem doporučuje i v dietních programech
– známé jsou také cizrnové karbanátky, tzv. „falafel“, k jejich přípravě budete potřebovat: 400 g konzerva cizrny (slitá), 1 červená cibule, 2 stroužky česneku, vejce, 2 lžíce hl. mouky, 1 hrst nasekané čerstvé petrželky, 1 lžička mletého kmínu, 1 lžička mletého koriandru (můžeme přidat i půl lžičku mletého chilli), 2 lžíce oleje, sůl, pepř, postup je stejný jako u klasických karbanátků.