CIZRNA

Cizrna u nás stále ještě není moc rozšířená, přitom ve státech jako je třeba Indie nebo Turecko, je mezi luštěninami přímo královnou. Cizrnu přitom lidé znají již tisíce let, k nám se však dostala poměrně nedávno, pro svou podobu se žlutým hrachem, který používáme běžně, se jí také říká „římský hrách“.
cizrna v misce
Domov má na Středním východě, rostlina „cicer beraní“ dosahuje výšky až 40 centimetrů a má malé lusky, ve kterých jsou obvykle jedno až tři semínka. Nejvíc se cizrna pěstuje právě v Indii, Turecku, ale také v Austrálii, v Mexiku, v Kanadě, i v Americe. Díky svému vzhledu i chuti je sice podobná žlutému hrachu, ale chuťově se od něj trochu odlišuje, chuť má zvláštní, lehce oříškovou.
cizrna s kuskusem
Co všechno cizrna obsahuje?Opravdu by se dala nazvat královnou mezi luštěninami, protože obsahuje velmi důležité živiny – polysacharidy, bílkoviny, vlákninu, železo, proteiny, zinek, draslík, sodík, kyselinu listovou, vápník, vitamín A, vitamíny B1, B2 a B6, vitamín C a také hořčík.
Častější konzumace cizrny rozhodně podpoří Vaše zdraví, pomůže s regenerací buněk, ochrání Váš nervový systém před stresovými vlivy, podporuje imunitu, je bezlepková, takže je přímo ideální pro lidi, kteří nemohou jíst potraviny s lepkem, vhodná je také pro těhotné ženy, kyselina listová v ní obsažená příznivě působí na nervovou soustavu plodu.
cizrnové kuličky
Nevíte jaká jídla z cizrny připravit? Má opravdu všestranné využití:
–        tím, že patří mezi luštěniny, si jí můžete zkusit připravit podobně jako hrách nebo fazole
–        také se z ní vyrábí pomazánka zvaná „hummus“, nelekejte se toho slova, jedná se o rozmixovanou cizrnu, do které se přidají přísady podle chuti – cibule, bylinky, citrónová šťáva, sůl, pepř, česnek, důležitá je sezamová pasta, různé druhy zeleniny apod. – tato pomazánka se mimochodem doporučuje i v dietních programech
–        známé jsou také cizrnové karbanátky, tzv. „falafel“, k jejich přípravě budete potřebovat: 400 g konzerva cizrny (slitá), 1 červená cibule, 2 stroužky česneku, vejce, 2 lžíce hl. mouky, 1 hrst nasekané čerstvé petrželky, 1 lžička mletého kmínu, 1 lžička mletého koriandru (můžeme přidat i půl lžičku mletého chilli), 2 lžíce oleje, sůl, pepř, postup je stejný jako u klasických karbanátků.

Posted in Nezařazené