Bohatší o pár tisíc navíc

A že to není nijak těžké, o tom vás přesvědčí spousta webů a stránek, spousta lidí, kteří zkrátka ví a umí šetřit, protože šetřit = bohatnout a čím víc peněz odbouráte od závislostí a hloupostí, tím více jich můžete naházet do opravdových zážitků, které se vám nakonec zhodnotí lépe.
 mince ve sklenici

1)Zkuste vydržet se starým

Dva roky starý telefon? No a? Pokud funguje, nechte si ho a nekupujte si hned drahé chytré telefony, které stejně za rok budou podobné šunty. Nebo televize, řekněte, nač potřebujete televizi za 50 tisíc, když bohatě stačí televize do deseti tisíc, a ještě i to je dost. Nebo například další spotřebiče v domácnosti – rozbilo se to? Někdy je možná výhodnější to nechat opravit než vyhazovat a kupovat si opět nové. Nebo počítač, pokud netěžíte kryptoměnu, určitě vám dostatečně vystačí 5 let starý notebook.
 zápisník a bankovky

2)Tarify a smsky

Pokud máte různé výhodné paušály a podobné hlouposti, zrušte to co nejdříve, protože zbytečně vám to pojídá finance. Raději si zařiďte starý dobrý kredit a doplňujte si jej podle potřeby. Sami uvidíte, že to, co ušetříte, nakonec jako když najdete. A pokud se musíte vzdát mobilních dat? No tak ať, raději budu hledat wifi, na kterou se připojím, než platit dalších 250 za internet, který použiju stejně jednou za den.
 

3)Půjčky, toť brána pekelná

Nejhorší, co můžete udělat – půjčit si na dárky nebo Vánoce nebo něčí narozeniny. Není opravdu více trestuhodná věc než si půjčit deset tisíc na dárek pro vnučky nebo vnuky nebo syny nebo cokoliv dalšího. Jsou ty „děti“ dospělé? Tak ať si drahé kupují sami, jsou dostatečně staří! A jsou-li malé? Raději jim kupte čokoládu než nějaké drahé kraviny, na které si stejně za pár let nevzpomene.
 zlaté prasátko

4)Raději pěšky

Pokud to máte do vzdálenosti 2 kilometrů a každý den nespěcháte, raději se projděte a nejezděte autem. Anebo když už je třeba se rychle někam dopravit, raději si zvolte tu hromadnou dopravu.  Stále vás to vyjde lépe než jezdit autem, hlavně po městě, kde je už tak aut dost.
 
 
Samozřejmě, není důležité žít úplně asketický život, ale je důležité vědět, kdy je třeba vydat ty finance a kdy je zbytečně je někam strkat. Všechno je to o efektivitě a využití kapitálu. A také jisté finanční gramotnosti, protože pokud si nedokážete spočítat, že je pro vás prostě něco nevýhodné, tak jste stejně ztraceni.

Posted in Nezařazené