Jak si udržet pohodlí během menstruace

Pohodlí při menstruaci je klíčové. Menstruace bývá pro ženy velmi náročným obdobím. Kromě fyzického nepohodlí se musí potýkat i s hormonálními změnami a také psychickou nepohodou.

Pro ženy nezačíná nepříjemné období až v prvním dni menstruace, ale již několik dnů před ní. Velké procento žen totiž trpí na takzvaný premenstruační syndrom. Během něj se mohou dostavit nejrůznější příznaky, jako bolest hlavy, únava, změny nálad, podrážděnost, zvýšená chuť k jídlu nebo nadměrné zadržování vody. Určité procento žen dokonce trpí na úzkosti a pociťují zvýšenou hladinu stresu. Tyto příznaky většinou vymizí s příchodem menstruace. Ale tehdy se zase mohou dostavit velké bolesti břicha, zad, nevolnost, únava. Menstruace zkrátka není pro žádnou ženu procházka růžovým sadem.

menstruace

Proto je co nejvíce důležité, aby byla žena během menstruace v co největším pohodlí a vymizelo co nejvíce stresorů.

Během menstruace se doporučuje omezit fyzickou zátěž, pokud je to možné. Není doporučeno v tomto období tahat těžká břemena. Se sportem se omezovat nemusíte, jen k němu zvolte ty nejvhodnější menstruační pomůcky. Na sport jsou obecně nevhodnější tampóny, ovšem ty nejsou pro každou ženu pohodlné. Vhodnější variantou by mohli být dámské menstruační kalhotky.

Proti bolestem nejspolehlivěji funguje poloha vleže, kdy si žena skrčí kolena. Případně jsou doporučené teplé obklady na břicho, hodně tekutin a také odpočinek. Pokud tyto rady nepomohou, doporučuje se vzít si klasické léky od bolesti.

bolest břicha

Během menstruace se doporučuje obecně zvýšený příjem tekutin, aby se zabránilo ukládání vody a zavodnění. Dostatek tekutin je také prevence proti bolestem hlavy. Noste také pohodlné oblečení, nic s těsným pasem. Pro větší komfort noste spíše oblečení tmavé barvy, abyste nemusely celý den být v obavě, že se stane nehoda, která půjde až moc vidět.